Zespół Szkół Techniczno - Zawodowych im. inż. Czesława Nowaka w Radzyminie

Artykuły

84. rocznica utworzenia Polskiego Państwa Podziemnego

Pamięć historii, dawnej i nowej, pozwala nam przetrwać jako narodowi.

W sobotę 30 września 2023 r. delegacja naszych uczniów z klas 4k i 2c wraz z nauczycielami p. Małgorzatą Mierzejewską-Jaros i p. Tomaszem Borowskim wzięła udział w obchodach 84. rocznicy utworzenia Polskiego Państwa Podziemnego na Cmentarzu Żołnierzy Poległych w Radzyminie  organizowanych przez Towarzystwo Przyjaciół Radzymina.

27 września 1939 roku, w oblężonej Warszawie, powstała Służba Zwycięstwu Polski, która dała początek Polskiemu Państwu Podziemnemu. Jego działalność  była  widoczna, poprzez akcje zbrojne, działania propagandowe, mały sabotaż. Istnienie Polskiego Państwa Podziemnego budowało nadzieję, że wojna musi się zakończyć, musi zakończyć się klęską Niemiec.

Ta siła, którą dała Polakom Polska Walcząca, przetrwała także później, była ważnym źródłem inspiracji także w powojennej Polsce. Dawała też nadzieję i pewne bardzo konkretne wskazania, jak walczyć z komunizmem.

Małgorzata Mierzejewska-Jaros - 1 października 2023


Skip to content