Zespół Szkół Techniczno - Zawodowych im. inż. Czesława Nowaka w Radzyminie

Artykuły

Pokonajmy nowotwory krwi – akcja zakończona

Wspólna Akcja Szkoły i Fundacji DKMS zakończona!

Do międzynarodowego rejestru potencjalnych Dawców szpiku kostnego dołączą aż 33 nowe osoby, które podpisały w naszej szkole deklaracje zgody na rejestrację i zostawiły swój materiał biologiczny.

Wśród zgłoszonych potencjalnych Dawców największą grupę stanowili Rodzice naszych uczniów, ale byli też nauczyciele i uczniowie najstarszych klas.

W przeprowadzeniu akcji uczestniczyli wolontariusze Fundacji DKMS: Hanna Gmurczyk i Dariusz Boryczko z 4i, Agata Gruchała i Szymon Mazur z 4t oraz Patrycja Getka i Maja Khawendi z 5t5. To głównie oni przeprowadzali wywiady dotyczące możliwości zarejestrowania się, pomagali w wypełnianiu deklaracji i na podstawie filmu instruktażowego DKMS czuwali nad prawidłowym pobraniem i wysuszeniem materiału biologicznego, pochodzącego z wewnętrznej strony policzków.

Akcja nie przyniosłaby takich dobrych efektów, gdyby nie udział wychowawców klas oraz pani Iwony Smoczyńskiej, dzięki której szkoła została przyozdobiona licznymi plakatami wykonanymi przez uczniów klas pierwszych. Promowały one dawstwo komórek macierzystych i szpiku kostnego.

Wspólne działania dały nam dużo radości i z dużą przyjemnością powtórzymy rejestrację w przyszłym roku. Współpraca z naszą opiekunką ze strony Fundacji DKMS – p. Justyną Guz była bardzo cenna. Krok po kroku wprowadzała nas w tajniki Akcji. Z Fundacji dostaliśmy też pakiet materiałów do rejestracji oraz dużo dodatkowych rzeczy przydatnych w naszych działaniach .

Największą radość przyniosły nam jednak tak liczne zgłoszenia Dawców szpiku kostnego. To Im przede wszystkim należą się największe podziękowania. Dzięki Ich empatii, wrażliwości i aktywności może uda się uratować czyjeś życie. Zachęcamy do zajrzenia na stronę Fundacji: www.dkms.pl

Iwona Matusiewicz – nauczycielka biologii 

Iwona Matusiewicz - 27 października 2023


Skip to content