Zespół Szkół Techniczno - Zawodowych im. inż. Czesława Nowaka w Radzyminie

Artykuły

Niecodzienna lekcja historii – spotkanie z panem Markiem Mazurem

Spotkanie z panem Markiem Mazurem, pasjonatem historii, kolekcjonerem uzbrojenia Legionów Polskich.

„Naród żądający niepodległości potrzeba koniecznie, aby ufał w swoje siły. […]
Miejmy tylko odwagę, śmiałość i stałość w przedsięwzięciu, a otrzymamy naszą niepodległość.”     

Tadeusz Kościuszko

Klasa 3T miała możliwość wziąć udział w żywej lekcji historii poprowadzonej przez pana Marka Mazura, pasjonata i popularyzatora wiedzy o księciu Józefie Poniatowskim oraz uzbrojeniu Legionów Polskich.  Zostały one utworzone w 1797 roku w Lombardii na podstawie umowy pomiędzy Henrykiem Dąbrowskim a Napoleonem Bonaparte, po utraceniu przez Rzeczpospolitą niepodległości. Dzięki bogatej kolekcji przedmiotów zbieranych przez lata, które pan Marek przywiózł do naszej szkoły, uczniowie dowiedzieli się o zwyczajach, jakie panowały w wojsku polskich na przełomie XVIII/XIX wieku.

Pan Marek opowiadał uczniom o tym, w jaki sposób wchodził w posiadanie poszczególnego przedmiotu, a w asyście swojego wnuka Szymona – ucznia klasy 3T – przedstawiał zasady jakie panowały w wojsku napoleońskim. Młodzież dowiedziała się, że odznaki stopni wojskowych i komendy pozostały polskie, a barwy mundurów legionistów wzorowane były na ubraniach wojsk Rzeczpospolitej. Inne barwy miały tylko niektóre elementy umundurowania: włoskie szlify, czyli patki na ramieniu, francuskie kokardy. Uczniowie mogli obejrzeć, a nawet przymierzyć artefakty pochodzące z tamtej epoki. Dziewczętom z klasy najbardziej przypadły do gustu oryginalne pocztówki oraz monety z czasów napoleońskich, chłopcom zaś oryginalna broń biała.

Małgorzata Mierzejewska-Jaros - 16 lutego 2023


Dzień otwarty!
22 kwietnia (sobota) od 10:00 - 13:00

X
Skip to content