Zespół Szkół Techniczno - Zawodowych im. inż. Czesława Nowaka w Radzyminie

Artykuły

Warsztaty pisanek w ZSTZ

W środę (23.03) szkołę odwiedziła pani Magda Rutkowska, która na warsztatach artystycznych zapoznała uczniów z umiejętnościami tworzenia pisanek metodą batikową. Polega ona na pokrywaniu powierzchni jajka gorącym woskiem i zanurzaniu jej w barwniku. Miejsca, które nie zostały pokryte woskiem zabarwiają się tworząc kolorowe wzory. Przybliżyła nam również wiedzę na temat tradycji wielkanocnych oraz zaprezentowała tradycyjny strój ludowy z Podlasia. Po krótkim wstępie, zaznajomieniu nas z wątkiem tradycji wielkanocnych, ekspozycji i omówieniu poszczególnych elementów stroju przeszliśmy do wykonywania pisanek.
 

Każda osoba miała przygotowane urządzenie, które za pomocą świeczki roztapiało i na bieżąco podgrzewało wosk. Mieliśmy do dyspozycji również wydmuszkę z jaja gęsiego i patyczek z wbitą szpilką do rozprowadzania wosku. Pani Magda pokazała, jak wykonywać poszczególne wzory na pisankach oraz w jaki sposób prowadzić szpilkę, aby przenieść wosk na jajko. Wbrew pozorom nie było to takie proste. Zachęceni uczniowie szybko zabrali się do pracy. Każdy z nas wykonał swoje własne, dowolne wzory. Po naniesieniu pierwszych motywów mogliśmy wybrać kolor, w którym zostanie zamoczone jajko, aby nadać wzorom wyjątkowe barwy. Były to niezwykle ciekawe i pobudzające kreatywność zajęcia. Wszyscy mieli okazję do przelania swoich wyobrażeń na pisanki. Bardzo chętnie bym to powtórzyła.

 Oprac. Antonia Bogucka kl. 1G

Łukasz Bryk - 2 kwietnia 2022


Dzień otwarty!
22 kwietnia (sobota) od 10:00 - 13:00

X
Skip to content