Zespół Szkół Techniczno - Zawodowych im. inż. Czesława Nowaka w Radzyminie

Artykuły

Wyjazd do kina na film „Kos”

5.02.2023 r. większość uczniów naszej szkoły postanowiła wybrać się do kina Helios na film pt. „Kos” w reż. Pawła Maślony.
Nie jest to typowy film biograficzny o Tadeuszu Kościuszce jak by się mogło wydawać. Owszem akcja rozmpoczyna się od przybyćia legendarnego bojownika o niepodległość Ameryki „Kosa”, czyli Tadeusza Kościuszki. Zjawia się on przed wybuchem powstania 1794 r., ale historia to tylko tło. Najważniejsze w filmie, to ukazanie podziałów społecznych, równości i wolności. Film jest świetnie nagrany.
Na szczególny podziw zasługują role: Jacka Braciaka (Tadeusza Kościuszko) i Roberta Więckiewicza (Rotmistrza Iwana Dunina). Film został doceniony na 48 Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, gdzie otrzymał Grand Prix – Złote Lwy. Młodzieży bardzo podobało się dzieło Pawła Maślony, wywołało żywą dyskusję
w drodze powrotnej.

Krystyna Ziemichód - 7 lutego 2024


Skip to content