Zespół Szkół Techniczno - Zawodowych im. inż. Czesława Nowaka w Radzyminie

Artykuły

Klasy pierwsze na wycieczkach integracyjno – ekologicznych w Arciechowie wśród dębów, łąk i wody.

Stało się już tradycją, że we wrześniu część klas pierwszych wędruje z questem w ręku po terenach Warszawskiego obszaru chronionego krajobrazu, częściowo objętego również ochroną Natura 2000.  Trasa opisana w queście dała możliwość zobaczenia zarówno ekosystemu rzecznego Bugu jak i łąkowego oraz leśnego. Wkroczyliśmy również na tereny zabudowane z wypielęgnowanymi ogródkami, w których nie rzadko dostrzegaliśmy piękne dęby będące pomnikami przyrody.

W tym roku w trzech wyprawach uczestniczyli uczniowie klas architektury krajobrazu – 1A i 1 F oraz klasa informatyczna – 1 B wraz z wychowawczyniami: p. Małgorzatą Zwolską, p. Ewą Wardak i p. Marzanną Gruszczyńską. Ponieważ młodzież szła w grupach 9 – 10 osobowych potrzebni też byli dodatkowi nauczyciele: p. Irena Pałaś, p. Małgorzata Mierzejewska i p. Cezary Szemraj. Pogoda nam sprzyjała, zapału i dobrego humoru również nie brakowało. Okazało się jednak, że wcale nie tak łatwo być skupionym, wyszukiwać w tekście wskazówek dotyczących trasy i znajdować je w terenie. Niektóre grupy więc trochę się pogubiły.

W drodze powrotnej uratowaliśmy przed rozjechaniem okazałego pasikonika zielonego. Nikt nie odważył się go wziąć do ręki i słusznie! Jego aparat gębowy typu gryzącego świetnie radzi sobie z upolowanymi owadami, może też wygryźć fragment skóry człowieka.

Lekcje w terenie w Arciechowie nie tylko służyły poszerzaniu wiedzy o przyrodzie, ale także był to czas integracji, rozmów oraz aktywnego wypoczynku.

Iwona Matusiewicz - 3 października 2023


Skip to content