25 lutego 2025 odbył się wyjazd na Wydział Matematyki i Nauk Informacyjnych Politechniki Warszawskiej na wykład pt. „Historia Sztucznej Inteligencji: od Leonardo da Vinci do Chat-GPT i nagród Nobla”. Prezentację poprowadził Maciej Świechowski, który w przystępny sposób przeprowadził słuchaczy przez pierwsze koncepcje Leonarda da Vinci, poprzez przełomowe odkrycia XX wieku, aż do najnowocześniejszych technologii wspieranych przez sztuczną inteligencję.
W początkowej części spotkania prelegent wprowadził odbiorców do tematu historiami i osiągnięciami naukowymi, które pomogły w zdefiniowaniu i rozumieniu sztucznej inteligencji. Przywołana została m.in. postać Alana Turinga – matematyka oraz jednego z ojców założycieli informatyki, który przyczynił się do rozwoju teorii obliczeniowej, maszyny Turinga oraz stworzył pierwszy program do gry w szachy (zapisany na papierze). Na podstawie tych historii postawione zostało pytanie o zdefiniowanie AI, a wraz z nim wiele definicji, z punktu widzenia testu Turinga, informatyki oraz spojrzeń socjo-filozoficznych.
W kolejnej części omówiono główne filary realizacji AI, przechodząc przez metody eksperckie (systemy oparte na regułach i heurystykach), inteligentne przeszukiwanie (abstrakcyjna przestrzeń potencjalnych rozwiązań) oraz uczenie statystyczne (na podstawie danych empirycznych). Następnie wykładowca przeprowadził przez wybrane algorytmy, sieci neuronowe i osiągnięcia XX wieku, które stały się podstawą do budowy modeli sztucznej inteligencji i znacznie przyczyniały się do jej rozwoju.
Na zakończenie wykładu prelegent skierował uwagę słuchaczy ku przyszłości sztucznej inteligencji, zastanawiając się, jakie wyzwania i możliwości niesie ze sobą jej dalszy rozwój. Omówiono zarówno potencjalne korzyści, jak i etyczne dylematy związane z rosnącą autonomią systemów AI.
Dziękujemy naszemu opiekunowi, panu Łukaszowi Brykowi za pomoc w organizacji wyjazdu oraz uczestnikom za czynny udział.
Oprac. Szymon Sowiński kl. 3c














