Zespół Szkół Techniczno - Zawodowych im. inż. Czesława Nowaka w Radzyminie

Artykuły

Festyn „Zielono mi” i Dzień Otwarty Szkoły 27 kwietnia w ZSTZ w Radzyminie

Po okresie pandemii wróciliśmy do tradycji organizowania Festynu Szkolnego „Zielono mi”, który tym razem połączyliśmy z Dniem Otwartym.

Uczniowie prezentowali zawody w których kształcimy, czyli technika architektury krajobrazu, technika informatyka, technika programisty, technika technologii żywności oraz technika żywienia i usług gastronomicznych. Ważnym punktem edukacji naszych uczniów są praktyki zagraniczne organizowane w ramach programu Erasmus. Informacje o dotychczasowych wyjazdach prezentowano na placu apelowym.

Równolegle trwał nasz sławny Festyn szkolny, który rozpoczął się o godzinie 10.00 powitaniem gości przez ucznia klasy IV – Jana Rudajko.


Oprac.:

Irena Pałaś

Krystyna Ziemichód

Monika Małecka

Łukasz Bryk

            Przed budynkiem szkoły można było zagrać w szachy lub w gry komputerowe. Natomiast w jednej z sal komputerowych odbywał się turniej Capture the Flag (CTF). Wydarzenie zostało zorganizowane przez nauczyciela przedmiotów zawodowych z dziedziny informatyki i programowania, Łukasza Bryka, przy współpracy z uczniami klasy IIc: Szymonem Sowińskim, Mateuszem Stochem, Marcinem Lesiakiem oraz Jakubem Olejnikiem.

Capture the Flag to konkurencja, która zyskuje na popularności wśród entuzjastów cyberbezpieczeństwa na całym świecie. Polega na symulacji ataków i obrony w cyberprzestrzeni, gdzie uczestnicy, pracując indywidualnie lub w zespołach, muszą wykazać się umiejętnością rozwiązywania problemów. Celem jest zdobycie „flagi” – tajnych danych lub haseł, które mogą być ukryte w różnych formach, takich jak kod programu, metadane zdjęcia czy inne zasoby cyfrowe.

Zadaniem uczestników było także odnalezienie ukrytych haseł na terenie szkoły, co dodało element strategii i poszukiwań terenowych do wyzwań informatycznych. Ta interaktywna forma nauki i zabawy cieszyła się dużym zainteresowaniem wśród uczestników, którzy z zaangażowaniem podchodzili do każdego zadania.

Zwycięzcy, po intensywnej rywalizacji, zostali uhonorowani dyplomami oraz pucharami sygnowanymi przez naszą szkołę, co stanowiło uznania ich umiejętności i wiedzy w dziedzinie cyberbezpieczeństwa.

CTF nie tylko rozwija techniczne umiejętności, ale również promuje współpracę, kreatywność i strategiczne myślenie, będące kluczowymi kompetencjami w nowoczesnym świecie technologii i informatyki. Wydarzenia tego typu inspirują młodzież do dalszego rozwoju w dziedzinie IT i stanowią doskonałą platformę do wymiany wiedzy.

Panie pracujące w warsztatach szkolnych wraz z uczniami oprowadzały zainteresowanych po szkolnej szklarni. Można było tam, podobnie jak w stoisku przed budynkiem szkoły, zakupić rośliny. Na placu apelowym znajdowało się również stoisko z zielnikami uczniów architektury krajobrazu.

„W samo południe„ pani Kasia Wilczyńska poderwała do tańca uczniów. Rytmy muzyki zwabiły panią dyrektor Małgorzatę Sieroszewską, która dołączyła do tańczących.

Dużym zainteresowaniem cieszyła się loterie fantowe.

Spragnieni i głodni mogli spróbować wypieków naszych uczniów w salach gastronomicznych i na zewnątrz budynku. Osoby z nadwagą i zainteresowane zdrowym żywieniem mogły uzyskać cenne porady w zakresie dietetyki od pani Ewy Starzak-Jankowskiej.

Poszukujący silniejszych wrażeń mogli zapoznać się z uzbrojeniem jednostki wojskowej z Zegrza, w tym z karabinami maszynowymi. Chłopcy często pytali o warunki przyjęcia do jednostki.

Jednym z najbardziej spektakularnych punktów programu był pokaz karate Goju Ryu szkoły Jundokan z Marek. Szkoła ta koncentruje się na ćwiczeniu techniki samoobrony. Pokaz poprowadziła Sensei Monika Małecka. Pani Małecka posiada 6 dan (stopień mistrzowski), a prywatnie jest mamą ucznia naszej szkoły.

W pokazie brali udział zawodnicy w wieku przedszkolnym, szkolnym i starszym. Szczególną sympatię widzów zaskarbili sobie najmłodsi uczestnicy pokazu, którzy z wielkim przyjęciem prezentowali swoje umiejętności.

W krótkim pokazie przedstawione zostały podstawowe technik, walka w rękawicach, kaskach i Hogo (ochraniacz tłowia) oraz techniki karate przy użyciu tarcz. Sensei Asia wykonała kata Seyunchin, które jest wymagane na pierwszy stopień mistrzowski, a Sempai Alek pokazał typowe dla stylu Goju Ryu Jundokan kata oddechowe Sanchin. 

Nasi zawodnicy zaprezentowali również ćwiczenia rozwijające siłę i wytrzymałość na tradycyjnych przyrządach japońskich Hi-ishi, ishi-sashi, tan(Sensei Grzegorz 4 DAN i Sensei Kuba 2 DAN). Na koniec Sensei Kuba razem z Sensei Asią (1 DAN) pokazali elementy samoobrony. Pokaz prowadziła Sensei Monika Małecka.
            Po pokazie wiele osób spośród publiczności dopytywało się o warunki przyjęcia na zajęcia.

Nad całością czuwała nasza pani dyrektor, która znienacka pojawiała się przy różnych stoiskach, by za chwilę jak meteor przemknąć dalej.

Dziękujemy wszystkim, którzy w sobotę odwiedzili naszą szkołę oraz wszystkim zaangażowanym w przygotowanie i przebieg imprezy.

Łukasz Bryk - 30 kwietnia 2024


Skip to content