Zespół Szkół Techniczno - Zawodowych im. inż. Czesława Nowaka w Radzyminie

Artykuły

Nauka po zajęciach lekcyjnych

24 października, tuż po lekcjach, grupa uczniów z klas 2c, 4i oraz 5i5 pod opieką nauczyciela przedmiotów zawodowych, Łukaszem Brykiem, udała się na Politechnikę Warszawską. Wspaniała okazja, by poszerzyć horyzonty wiedzy oraz połączyć teorię z praktyką w realnym świecie nauki.

Wydarzenie to zostało zorganizowane przez Polskie Towarzystwo Informatyczne, Odział Mazowiecki.

Prelegentami byli specjaliści, którzy na co dzień działają w branży budowlanej oraz technologicznej. Jednym z nich była Monika Kobus, pracowniczka Centralnego Instytutu Ochrony Pracy Państwowego Instytutu Badawczego. Pani Monika skupiła się na aspekcie bezpieczeństwa pracowników operatorów żurawi. Opowiedziała o zastosowaniu zegarków z sensorami mierzącymi puls pracowników. Dzięki tym urządzeniom oraz odpowiednim systemom informatycznym, w przypadku np. omdlenia pracownika, kierownik zmiany zostaje natychmiast powiadomiony o zaistniałym zdarzeniu, co pozwala na szybką reakcję i podjęcie odpowiednich działań. Oprogramowanie zegarka ma również powiadamiać pracownika o niskim nawodnieniu organizmu oraz przypominać o nawadnianiu.

Kolejny prelegent, Piotr Dymarski, Kierownik Działu Transformacji Cyfrowej w firmie Mostostal oraz Członek Zarządu stowarzyszenia buildingSMART Polska, przybliżył koncepcję modelowania 3D w budownictwie, znanej jako BIM (Building Information Modeling). Omówił również innowacyjne systemy zabezpieczające pracowników i miejsca pracy, takie jak detektory sprawdzające, czy pracownik założył kask, czy systemy monitorujące wtargnięcie na plac budowy osób niepowołanych oraz przebywanie w strefach, do których dostęp mają tylko uprawnione osoby.

Wizyta na Politechnice Warszawskiej była nie tylko oryginalnym sposobem spędzenia czasu po lekcjach, ale również niezwykłym doświadczeniem i wglądem w zaawansowane technologie, które w przyszłości staną się codziennością w branży budowlanej oraz przemysłowej.

Łukasz Bryk - 25 października 2023


Skip to content