INFORMATYCY W LONDYNIE

     Grupa 20 uczniów z Zespołu Szkół Techniczno–Zawodowych im. inż. Czesława Nowaka z Radzymina od 18 lutego 2018  przebywa  na 2 tygodniowej praktyce zawodowej w Londynie w Wielkiej Brytanii.

     Praktyka odbywa się w ramach projektu „Praktyki zawodowe uczniów ZSTZ Radzymin w krajach Unii Europejskiej”, który realizowany jest w ramach projektu „Staże zagraniczne dla uczniów i absolwentów szkół zawodowych oraz mobilność kadry kształcenia zawodowego” realizowanego ze środków PO WER na zasadach Programu Erasmus+  sektor Kształcenie i szkolenia zawodowe.

     Uczestnicy projektu to 19 uczniów z 3 klasy o kierunku technik informatyk: Sebastian Górski, Troszczyński Dawid, Kowalik Tomasz, Przyszewski Krystian, Przybysz Adrian, Milczarek Mateusz, Gurda Konrad, Mateusiak Konrad, Świętochowski Krzysztof, Winek Szymon, Wróblewski Przemysław, Kozobowski Dawid, Mularczyk Łukasz, Rosa Kamil, Kycia Dawid, Zarzycki Karol, Paczuski Michał, Kryśkiewicz Konrad, Stępień Marcin oraz jeden uczeń z klasy czwartej o kierunku technik żywienia i usług gastronomicznych – Dawid Pawlak.

     Opiekę nad uczniami sprawują pani Małgorzata Zwolska– nauczycielka języka angielskiego i pan Łukasz Bryk – nauczyciel przedmiotów informatycznych.

     Staże zawodowe dla uczniów w Londynie zorganizowała firma ADC College, z którą szkoła współpracuje od pięciu lat. Uczestnicy mieszkają u angielskich rodzin w dzielnicach Północnego Londynu, gdzie mają zapewnione zakwaterowanie i wyżywienie. Miejsca pracy to firmy komputerowe i biura oraz hotel.

     Pierwszy dzień zaczął się dla uczestników wcześnie rano, już o 7.30 lądowanie na lotnisku Luton w Londynie, potem zapoznanie z rodzinami i szybki lunch, a następnie pierwsza wycieczka na stadion Wembley i zwiedzanie stadionu z przewodnikiem. Na zakończenie pierwszego dnia stacja Baker Street z pomnikiem i muzeum Sherlocka Holmesa.

     Od poniedziałku 19 lutego 2018 uczniowie rozpoczęli dzień od zajęć wprowadzających na temat: komunikacji miejskiej w Londynie, poznania zasad kultury i obyczajów, tolerancji i zachowania się w miejscu pracy, a następnie  mapami w ręku wyruszyli do miejsc pracy.

     W weekend przewidziane są wycieczki do kolejnych atrakcji turystycznych w Londynie: Madame Tussauds, London Eye, Natural History Museum, Tower of London, Buckingham Palace.

     Staż zawodowy w Londynie to doskonała okazja do zdobycia ciekawego doświadczenia zawodowego popartego dokumentem Europass. Oprócz tego każdy uczestnik ma możliwość sprawdzenia i doskonalenia swoich umiejętności językowych, poznania kultury i obyczajów Londyńczyków oraz zwiedzania atrakcji turystycznych tego miasta.

 

Małgorzata Zwolska

ZSTZ Radzymin