PROJEKT UNIJNY z 2014 ROKU

PRAKTYKI ZAWODOWE W KRAJACH UNII EUROPEJSKIEJ KLUCZEM DO SUKCESU ZAWODOWEGO

Nasza szkoła przystąpiła w grudniu 2014 roku do realizacji projektu unijnego pt.: „Praktyki zawodowe w krajach unii europejskiej kluczem do sukcesuzawodowego”finansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój (PO WER). Całkowita kwota dofinansowania wynosi: 555 295,30 zł.

W ramach projektu 4 grupy uczniów naszej szkoły wyjadą na dwu tygodniowe praktyki zagraniczne. Pierwsza grupa to uczniowie technikum zawodowego technik żywienia i usług gastronomicznych, którzy w kwietniu 2015 wyjadą do Rzymu. Druga grupa – technik kelner wyjedzie w grudniu 2015 do Londynu. Następnie technik informatyk w kwietniu 2016 do Londynu i w maju 2016 technik architektury krajobrazu do Rzymu. Każdy profil zawodowy ma możliwość wzięcia udziału w stażu zagranicznym. W sumie w całym projekcie weźmie udział 68 uczniów i 8 nauczycieli. Uczestnicy projektu będą odbywać praktyki zawodowe w firmach, restauracjach, kawiarniach czy przedsiębiorstwach we Włoszech lub Anglii.

Przed wyjazdem na staż uczestnicy projektu mają zapewnione szkolenie językowe, kulturowe, zajęcia z doradcą zawodowym czy pedagogiem szkolnym. Otrzymują też słowniki językowe i przewodniki po mieście, do którego jadą.

W trakcie pobytu na stażu uczestnicy mieszkają u rodzin włoskich lub angielskich, w weekendy uczestniczą w wycieczkach i wydarzeniach kulturalnych w miastach, do których jadą.

Po ukończeniu stażu każdy uczestnik otrzyma dokument Europass – międzynarodowy dokument, który zwiera informacje na temat zadań wykonywanych na praktyce i zdobytych kompetencji zawodowych.

Szkoła realizując projekty unijne wzmacnia swój międzynarodowy charakter i wyposaża swoich uczniów w umiejętności i doświadczenie zawodowe w pracy za granicą, otwiera ich na Europejski rynek pracy a jednocześnie stwarza możliwość poznania innych kultur Europejskich.

 

 Praktyki zawodowe w restauracjach  w Rzymie

Praktyki zawodowe kelnerów i uczniów gastronomii z ZSTZ w restauracjach w  Londynie

Informatycy na praktyce zawodowej w Londynie

Architekci krajobrazu z Radzymina na praktyce zawodowej w Rzymie