Rok Krzysztofa Kamila Baczyńskiego


 

W uznaniu zasług Krzysztofa Kamila Baczyńskiego dla polskiej sztuki, niepodległości
i kultury, w 100-lecie jego urodzin, Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ogłosił rok 2021 Rokiem Krzysztofa Kamila Baczyńskiego.

100. rocznica urodzin Krzysztofa Kamila Baczyńskiego

Sto lat temu, 22 stycznia 1921 roku, urodził się Krzysztof Kamil Baczyński – jeden
z najwybitniejszych polskich twórców, poeta pokolenia Kolumbów, powstaniec warszawski. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ogłosił rok 2021 Rokiem Krzysztofa Kamila Baczyńskiego.

Fascynacja literaturą

Krzysztof Kamil Baczyński pierwsze swoje utwory napisał już w czasie nauki w Państwowym Gimnazjum im. Stefana Batorego w Warszawie. Jego kolegami z klasy byli bohaterowie „Kamieni na Szaniec”: Tadeusz Zawadzki „Zośka”, Jan Bytnar „Rudy” i Maciej Aleksy Dawidowski „Alek”. Maturę uzyskał w 1939 roku. 

W czasie II wojny światowej zaangażował się w działalność konspiracyjną. Jako żołnierz Armii Krajowej służył w batalionie „Zośka”, a następnie w batalionie „Parasol”.

Zginął w czwartym dniu Powstania Warszawskiego, 4 sierpnia 1944 roku. 

Dziedzictwo 23-letniego pisarza

Młody poeta pozostawił po sobie bogatą spuściznę składającą się z ponad 500 wierszy, kilkunastu poematów i ok. 20 opowiadań.

Specjalny Serwis Polskiego Radia

Z okazji 100. rocznicy urodzin poety Polskie Radio przygotowało specjalny serwis internetowy. Słuchacze znajdą tam unikatowe nagrania archiwalne Polskiego Radia
– opowieści członków rodziny, przyjaciół, żołnierzy i kolegów z konspiracji, a także wypowiedzi biografów oraz znawców literatury.

Zachęcamy do zapoznania się z tymi materiałami.