Architekci krajobrazu i kelnerzy na praktykach zawodowych w Rzymie


     Grupa 16 uczniów z III klasy Technikum Zawodowego o kierunku Technik Architektury Krajobrazu i Kelner z Zespołu Szkół Techniczno-Zawodowych im. inż. Czesława Nowaka w Radzyminie miała przyjemność odbywania na przełomie marca i kwietnia bieżącego roku dwutygodniowej praktyki zawodowej w Rzymie. Została ona zrealizowana w ramach projektu ,,Uczniowie ZSTZ Radzymin na stażach zawodowych w Europie” realizowanego przez szkołę z programu Erasmus+, sektor ,,Kształcenie i szkolenia zawodowe” Akcja1- Mobilność edukacyjna.

     Uczniowie uczestniczący w praktykach to: Joanna Budek, Justyna Górczak, Anna Jankowska, Piotr Orzechowski, Julia Raczyńska, Natalia Szczepanik, Daniel Ślesicki, Mateusz Kuczyński, Filip Majewski, Żaneta Otrębska, Paweł Pańczyk, Agnieszka Piórkowska, Adrian Portacha, Damian Roguski, Natalia Więcław i Katarzyna Woźniecka. Ich opiekunami były p. Małgorzata Sieroszewska-Wicedyrektor Szkoły, nauczycielka języka angielskiego, oraz p. Bożena Szafrańska-Kassyk - nauczycielka przedmiotów zawodowych w Technikum Architektury Krajobrazu.

     Przed wyjazdem na zagraniczne praktyki uczniowie mieli dodatkowe zajęcia z języka włoskiego i angielskiego, spotkania z doradcą zawodowym oraz pedagogiem szkolnym. W ramach projektu wszyscy uczestnicy wyjazdu mieli zapewnioną podróż, zakwaterowanie, wyżywienie, ubezpieczenie, bilety wstępu do zwiedzanych miejsc i obiektów oraz otrzymali ,,kieszonkowe”.

     Mieszkając  u rodzin włoskich, praktykanci poznali bliżej mieszkańców Rzymu, ich kulturę i obyczaje, tradycje, smaki potraw oraz nabyli nowe doświadczenia w zakresie funkcjonowania innego państwa. Mieli okazję doskonalenia umiejętności językowych, komunikowania się w języku włoskim i angielskim  zarówno podczas pracy jak i poruszania się po Rzymie czy zwiedzania zabytków i interesujących miejsc.


     Staż zawodowy rozpoczął się kilkugodzinnym kursem HACCP oraz skróconym kursem języka włoskiego, który dodatkowo wzbogacił zasób słownictwa uczniów oraz uczył praktycznego używania  tego języka w sytuacjach codziennych.

     Architekci krajobrazu odbywali staż w trzech miejscach: Ogród Botaniczny Orto Botanico, patio osiedlowe Ammanistrazione Via Pisino, ogród Basilica Santa Agnese, gdzie zajmowali się pracami pielęgnacyjnymi roślin i terenów zieleni. Poznawali liczne gatunki roślin typowe dla klimatu śródziemnomorskiego z charakterystycznymi kwitnącymi judaszowcami, palmami, piniami czy cyprysami.


     Kelnerzy natomiast pracowali w restauracjach Rzymu takich jak: Hosteria Mennenio Agrippa, Santalia, Enoteca Baccano, Devil’s Chair, Trap, Farinarte. Do ich obowiązków należało przygotowywanie dań i napojów, nakrywanie do stołu, prace porządkowe oraz obsługa gości. Podczas wizytowania miejsc praktyk wspólnie z Koordynatorem Projektu w Rzymie- Alessio Moricca słyszałyśmy często pozytywne opinie na temat umiejętności zawodowych uczniów, ich zaangażowania i aktywności  oraz kultury osobistej. Świadczą o tym również rekomendacje i wysokie oceny praktyk wystawione przez pracodawców.


 

     W czasie wolnym od pracy uczniowie mieli okazję zwiedzać najatrakcyjniejsze miejsca w Rzymie. Pierwszego dnia pobytu cała grupa miała zorganizowaną wycieczkę do Watykanu oraz spacer uliczkami Rzymu. Podziwialiśmy architekturę i zabytki ,,Wiecznego Miasta” np. Piazza Navona, fontanna di Trevi. W weekend wraz z panią przewodnik zwiedzaliśmy Forum Romanum i Koloseum. Poznaliśmy nie tylko zabytki, lecz również wiele interesujących wątków z życia antycznych Rzymian.


 

     Następnego dnia byliśmy już w stolicy Toskanii - Florencji. Jest to miasto zabytek, do którego zjeżdżają wielbiciele sztuki. Zachwycaliśmy się tam renesansowym pałacem Palazzo Pitti -  obecnie największym kompleksem muzealnym we Florencji, Katedrą Santa Maria del Fiore, dziełami Rafaela, Tycjana, Michała Anioła, Botticellego, Leonarda da Vinci. Architekci byli pod wrażeniem największego parku we Florencji- Ogródu Boboli w stylu francuskim z licznymi grotami, rzeźbami, fontannami. Podziwialiśmy tu typową roślinność śródziemnomorską oraz rzadkie odmiany drzew i krzewów. Spacer uliczkami Florencji zakończyła wspólna kolacja w restauracji "Il Contadino”.


     Nie był to jednak koniec naszych atrakcji spędzania czasu wolnego. Ciekawą wycieczkę i niespodziankę zrobiła nam p. Sieroszewska zabierając nas do jednego z  nadmorskich kurortów Osti. Piękne słońce, plaża pełna szarego piasku i szum morza wprowadził nas w czas wakacji, relaksu i odpoczynku.

     Ostatniego dnia naszego pobytu we Włoszech odwiedziliśmy jedno z najciekawszych i najbardziej malowniczych miast w okolicach Rzymu położonych na skraju Gór Sabińskich, Tivoli. To tutaj mogliśmy obejrzeć Villa d’Este, jedno z najwspanialszych dzieł włoskiego renesansu wpisane w 2001 r. na Listę UNESCO wraz z ogrodem urozmaiconym tarasami, żywopłotami, sztucznymi grotami. Na zawsze w naszej pamięci pozostanie Aleja Stu Fontann oraz mieszcząca się tam Fontanna Organów. Budowla ta składa się z sieci kanalików i rurek, a przepływająca przez nie woda, wydaje dźwięki podobne do gry na organach.

 

     Również bardzo ciekawym miejscem, które zrobiło na nas ogromne wrażenie była dawna papieska rezydencja wśród dzikiej przyrody- Villa Gregoriana wraz z rozciągającym się dookoła ogrodem. Jest to oaza zieleni w samym środku miasta. Zobaczyliśmy tam stworzone przez naturę groty, kaskady i wodospady, w tym wysoki na 160 metrów wodospad Grande Cascata oraz tarasy widokowe, z których oglądaliśmy cudowną panoramę całej okolicy. Na szczycie urwiska mogliśmy podziwiać świątynię Westy.


     Uzupełnieniem licznych wycieczek były ,,Wspólne Aperitivo”, czyli wspólne obiadokolacje np.: wielka degustacja najróżniejszych potraw włoskich bez ograniczeń, degustacja lokalnej pizzy bez limitów, kolacje w renomowanych restauracjach włoskich oraz integracja z uczniami rzymskiego liceum.

     Staż zawodowy w Wiecznym Mieście zarówno dla architektów krajobrazu jak i dla kelnerów był doskonałą okazją do zdobycia ciekawego doświadczenia zawodowego, możliwością sprawdzenia swoich umiejętności językowych oraz poznania kultury i obyczajów Włochów. Wzmocnił poczucie własnej wartości oraz wiarę w posiadane zdolności i umiejętności m.in. radzenia sobie z emocjami, z nową sytuacją, posługiwanie się językiem obcym na poziomie komunikatywnym.

     Wszyscy wrócili z praktyki zadowoleni, pełni pozytywnych wrażeń, interesujących doświadczeń i niezapomnianych przeżyć. Najlepszym wyróżnieniem dla uczniów jest fakt, iż niektórzy z nich otrzymali zaproszenie do Rzymu i propozycje pracy w okresie wakacji.

     Praktykanci podzielą się swoimi doświadczeniami i wrażeniami na prezentacji, która będzie zorganizowana już niedługo w naszej szkole.

 Bożena Szafrańska- Kassyk

Małgorzata Sieroszewska