UCZNIOWIE Z ZSTZ Z RADZYMINA NA PRAKTYCE W TURYNIE WE WŁOSZECH

Od 26 marca do 8 kwietnia 2017 r. kolejna grupa naszych uczniów odbyła dwutygodniowy staż zawodowy, tym razem we włoskim Turynie. Staż w Turynie zrealizowany został w ramach projektu: „Staże zawodowe uczniów ZSTZ Radzymin w krajach Unii Europejskiej”, który otrzymał dofinansowanie ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój (PO WER).

Na staż wyjechało łącznie 20 osób - 15 uczniów z klasy 3-G kształcących się w zawodzie technika żywienia i usług gastronomicznych:

 1. Marcin Błoński
 2. Daniel Kościesza
 3. Michał Szmyd
 4. Natalia Czuba
 5. Damian Piędziak
 6. Bartosz Pawlak
 7. Łukasz Czarnecki
 8. Paweł Piskorz
 9. Sandra Skrzypczak
 10. Angelika Mąkolska
 11. Bartosz Dudzik
 12. Kacper Kostro
 13. Maria Berta
 14. Jakub Derlacz
 15. Łukasz Ciak

oraz 5 uczniów klasy 3-K uczących się zawodu kelnera:

 1. Joanna Gawryś
 2. Katarzyna Gajc
 3. Aleksandra Muszyńska
 4. Paweł Pietrucha
 5. Rafał Paź

Opiekę nad uczniami sprawowała p. Małgorzata Sieroszewska – nauczycielka języka angielskiego i p. Dorota Gastoł – nauczycielka gastronomicznych przedmiotów zawodowych.

Praktykanci mieszkali w hotelu Sharing, a staż odbywali w Laboratori Di Via Baltea, gdzie pod okiem pani  Marleny Buscemi - specjalistki w zakresie Slow Food - przygotowywali włoskie potrawy: makarony, pierożki, risotto, sałatki, mięsa i desery. Oprócz tego w pizzerii  Dia Mimi mieli okazję przygotowywać prawdziwą włoską pizzę, w lodziarni Gelateria Marchetti poznali tajniki produkcji włoskich lodów, a w kawiarni Hollywood Cafe uczestniczyli w warsztatach parzenia i zdobienia kawy.

Nasi uczniowie wzięli udział w kilku wycieczkach zawodowych. Jedną z nich była wycieczka na targ żywności Porta Palazzo i warsztaty z przyrządzania ryb i owoców morza w Pescheria Gallina. Podczas kolejnej wycieczki w turyńskich cukierniach uczestnicy podziwiali najmniejsze ciastka świata.

Pierwszego dnia pobytu praktykanci zwiedzali Turyn, a w pozostałe dni wolne od zajęć mieli zorganizowane wycieczki do najatrakcyjniejszych miejsc w tym mieście tj.: stadion Juventus Turyn, Muzeum Motoryzacji, Pałac Królewski, Muzeum Egipskie, Całun Turyński i Bazylika San Giovani, Muzeum Kina i przejazd windą panoramiczną, skąd rozpościerał się niezapomniany widok na miasto, przejazd XIX wieczną kolejką górską do Bazyliki de Superga.

Pobytu na stażu został zwieńczony wyśmienitym obiadem w jednej z najlepszych turyńskich restauracji - Ristorante Del Cambio.

Praktyka zawodowa w Turynie była dla uczniów doskonałą okazją do zdobycia ciekawego doświadczenia zawodowego, sprawdzenia swoich umiejętności językowych, poznania kultury Włoch, włoskich zwyczajów i posmakowania włoskich specjałów.

Z Turynu wszyscy praktykanci wrócili zadowoleni, pełni nowych doświadczeń i pozytywnych wrażeń, którymi w czerwcu podzielą się na prezentacji przygotowanej w szkole.

Udział w stażu zawodowym za granicą dla młodych ludzi jest szansą zdobycia doświadczenia zawodowego poza granicami Polski, rozwinięcia swoich umiejętności językowych, poznania kultury i tradycji innych krajów Unii Europejskiej.

                                                                                               Małgorzata Zwolska

                                                                                               Koordynator projektu