NAUCZYCIELE ZAWODU Z ZSTZ Z RADZYMINA NA SZKOLENIU W LONDYNIE

W lipcu 2016 r. nauczyciele uczący przedmiotów zawodowych z Zespołu Szkół Techniczno – Zawodowych z Radzymina wyjechali na tygodniowe szkolenie do Londynu, aby tam poznać system szkolenia zawodowego w Wielkiej Brytanii, nowoczesne metody pracy na przedmiotach zawodowych, poszerzyć wiedzę z zakresu nauczanych  przedmiotów oraz przyjrzeć się z bliska organizacji szkolenia zawodowego praktycznego w 3 dziedzinach: gastronomii, informatyki i architektury krajobrazu. Szkolenie zostało zorganizowane przez ośrodek ADC College oraz firmy: First League  oraz 360 GSP Company.

Szkolenie w Londynie realizowane było  w ramach projektu: „Mobilność zawodowa uczniów i nauczycieli ZSTZ Radzymin” który otrzymał dofinansowanieze środków Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój (PO WER).

Na szkolenie do Londynu wyjechało 17 osób: pani dyrektor Bożenna Bońska, kierownik szkolenia praktycznego Dorota Jachacy, doradca zawodowy Miłosława Regulska oraz nauczyciele uczący przedmiotów zawodowych Barbara Rogaczyk, Anna Stefańska, Dorota Gastoł, Maria Dobies, Grzegorz Rudnik, Bożena Szafrańska, Anna Grabowska, Grażyna Kujawska, Halina Baranowska, Paweł Tytko, Wojciech Franas, Łukasz Bryk, Danuta Wrzosek i Małgorzata Zwolska.

Uczestnicy mieszkali u rodzin angielskich, co było doskonałą okazją poznania ludzi, ich kultury i obyczajów. W wolnym czasie była możliwość spróbowania tradycyjnego „Fish and Chips” oraz zwiedzania najatrakcyjniejszych miejsc w Londynie: Trafalgar Square, Natural History Museum, Tower of London, London Eye, spacer do Buckingham Palace, Hampton Court, Regent’s Park czy Hyde Park.

Dzięki udziałowi w szkoleniu zawodowym kadra szkoły została wyposażona w nowe doświadczenie i metody pracy, poznała rynek pracy i system kształcenia zawodowego w Wielkiej Brytanii  przez co miała  możliwość rozwinięcia swojego warsztatu pracy.

Szkolenie w Londynie było dla nauczycieli także okazją do poprawy umiejętności językowych, komunikacyjnych, poznania kultury i zabytków Londynu oraz zwiększenia  integracji zespołu nauczycieli odpowiadających za szkolenie zawodowe w szkole.

Ze szkolenia w Londynie wszyscy wrócili zadowoleni i pełni pozytywnych wrażeń z większą  pewnością siebie oraz otwarci na różnorodność kulturową Europy.

 

Małgorzata Zwolska

Koordynator projektu